środa, 4 listopada 2015

Hubertus, da li je neko uspeo da uhvati lisicu? Bogastvo poljske tradicije jahanja i ne samo to / Hubertus, czyli kto dogonił lisa. Bogactwo polskich tradycje jeździeckich i nie tylko

Kada se živi i studira u Poljskoj zaista može da se prenese u budućnost, kada to govorim ne mislim na „Povratak u budućnost” i teleportovanje do 21.10.2015, već izuzetno sentimentalno putovanje kroz poljsku tradiciju- Hubertus, to je izuzetan trenutak kako bi se našli u samom centru ceremonije, običaja i slavlja iz davnih vremena.
Pretpostavljam da se pitate ko je, ili šta je taj mistični „Hubertus”, neću vas dalje držati u neizvesnosti. Hubertus je praznik lovaca, šumara i jahača konja, ali i svih onih koji vole prirodu i „zlatnu poljsku jesen”. U Poljskoj ta tradicija potiče od XVIII veka i povezana je ona sa zaštitnikom lovaca i jahača, koji se slavi 3 Novembra.

Izvor: Vlasne fotografije, "Potera za lisicom" 
Hubertus predstavlja svečano otvaranje sezone lova, a čuva se istorija i tradicija-kostimi i lovački akcenti. Lov se završava govorem lovaca pored vatre uz bigos* i nalewke*.
Najspektakulraniji Hubertus je Hubertus jahanja konja za čije vreme je organizovana potera za lisicom, lisicu predstavlja osoba koja jahajući konja beži od ostalih učesnika potere, osoba koja predstavlja lisicu ima na levom ramenu prikačen rep lisice. Taj koji prvi uspe da skine lisičiji rep je pobednik, zatim sledi pobednički krug jahanja i sledeće godine će predstavljati lisicu na prazniku Hubertusa.

Izvor: Vlasne fotografije. Proglašenje pobednika
Uveravam  vas da vredi tamo otići, pogledati prelepe konje, prelepe balske haljine, kao i poteru za lisičijim repom. Pravo putovanje kroz vreme, kada je sve bilo puno stila i umetnosti. Specijalni gost bila je Grofica Inga Hohmann koja je ponosno paradirala u dugoj haljini na svom konju, uz pomoć džentlmena sa sovom na ramenu, a takodje bila je mogućnos videti i prvakinju Poljske u jahanju u damskim sedlu, koja se predstavila u odevnoj kombinacji XIX veka. Ovakve stvari možete videti samo u Poljskoj i to svega 25 minuta vožnje od Katovica i ne, nije to bio De Lorean ;)

Izvor: Vlasne fotografje. Defile Grofice Ingge Fohmann
Pod velikim sam utiskom poljske tradicije jahanja i lova. Prepune su nesvakidašnjih običaja, otmenosti i finoće. Divim se ljudima za koje to predstavlja neku posebnu strast i poseban način života. Vidi se koliko ti ljudi imaju ljubavi prema konjima ( Poljaci vole konje i jahanje), prema prirodi, životinjama i istoriji. Neuobičajena zemlja, neuobičajeni ljudi, koji povezuju tradiciju sa novim modernim vremenom.
Sjajno! U takim društvu ne bi bilo u redu odbiti zdravicu! (strzemiennego*)

*bigos – tradicijonalno poljsko jelo , od kupusa, kiselog kupusa i mesa,sa dodatkem sušenih gljiva, suvih šljiva, luka, začina i crvenog vina.
nalewka*- Poljsko domaće alkoholno piće

* strzemienny – nastalo od reči trzemię –to je deo opreme konja, poslednja čašica odabranog alkohola  koja se pije pre početka potere za lisicom za vreme Hubertusa. Danas kada se govori: „Strzemiennego!” – ima se na misli poslednja zdravica.

Hubertus, czyli kto dogonił lisa. Bogactwo polskich tradycje jeździeckich i nie tylko


Studiując i mieszkając w Polsce można całkiem nieoczekiwanie przenieść się w czasie i bynajmniej nie mam tu na myśli „Powrotu do Przyszłości” i teleportacji do dnia 21.10.2015 lecz wspaniałą, sentymentalną podróż do tradycji i korzeni Polskich – Hubertus, to doskonała okazja do znalezienia się w samym centrum ceremoniału, obyczajów i celebrowania z dawnych czasów.
Pewnie zastanawiacie się, czym bądź kim jest tajemniczy „Hubertus”, a więc nie będę dłużej trzymał was w niepewności. Hubertus jest świętem myśliwych, leśników i jeźdźców konnych, a także wszystkich pasjonatów przyrody i złotej polskiej jesieni. W Polsce tradycja hubertusa sięga XVIII wieku, związana jest z patronem myśliwych i jeźdźców, którego wspomnienie przypada na 3 listopada.
Źródło: Własne. Gonitwa za lisem.
Hubertus to szczególnie uroczyste rozpoczęcie sezonu polowań z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów – strojów i sygnałów łowieckich. Polowanie kończy się biesiadą myśliwych przy ognisku, bigosie* i nalewce.

Najbardziej spektakularny Hubertus to Hubertus konny, podczas którego urządzana jest gonitwa za lisem, podczas której konno goni się lisa, czyli  jeźdźca z lisim ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i w następnym roku sam ucieka jako lis podczas Hubertusa. Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.
Źródło: Własne. Lis złapany.
Zapewniam was, warto tam dotrzeć i pooglądać piękne konie, jeźdźców w galowych strojach, goniących za kitą. Istna podróż w czasie, do dni kiedy wszystko było pełne szyku i stylu. Gościem specjalnym była Hrabina Inga Hohmann, dumnie paradująca w długiej sukni na swym rumaku, prowadzona przez pewnego dżentelmena, z sową na ramieniu, a także mistrzyni polski w ujeżdżaniu konnym w Siodle damskim, która zaprezentowała się w strojach z epoki XIX wieku. Mówię wam, takie rzeczy tylko w Polsce, inny  retro świat i tylko 25 minut drogi od Katowic samochodem i nie był to De Lorean ;)
Źródło: Własne.Hrabina Inga Hohmann 
Jestem pod dużym wrażeniem bogatych polskich tradycji konnych, jeździeckich i myśliwskich. Pełne są niezwykłych zwyczajów i ceremonii, elegancji i fasonu, podziwiam ludzi, dla których to prawdziwa pasja i sposób na życie. Widać w nich miłość do koni (Polacy kochają konie i jazdę konną), do przyrody, zwierząt i historii. Niezwykły kraj, niezwykłe osoby, które łączą tradycję z nowoczesnością. Wspaniale! W takim towarzystwie nie wypadało mi odmówić strzemiennego*!
zdjęcia własne.

*bigos – tradycyjna polska potrawa, z kapusty, kiszonej kapusty i mięsa, z dodatkiem  suszonych grzybów, suszonych śliwek, cebuli, przyprawy i czerwonego wina.
* strzemienny – zwyczajow od słowa strzemię – część ekwipunku konia, ostatni kieliszek wybornego alkoholu pity przez uczestników gonitwy za liesem podczas Hubertusa. Dziś często mówiąc „Strzemiennego!” – mamy na myśli ostatni toast.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz